Lovasberény Látogatóközpontjának átadása
Ünnepélyes keretek között átadtuk a Lovasberényi Látogatóközpontot. Az ünnepségen beszédet mondott Dr. Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára, Szalay László, Budapesti Erdőgazdaság Zrt. vezérigazgatója, dr. Simon László kormánymegbízott is, valamint Fazekas Józseftől rendkívül érdekes előadást hallgathattunk meg a Cziráky-kastélyról és annak történetéről.
Köszönjük Magyarország Kormányának, hogy most már Lovasberénynek is van egy új, gyönyörű turisztikai látványossága!
A köszöntőbeszédem leiratát az alábbiakban olvashatják:
Tisztelt köszöntök mindenkit!
Jószerencsét!
Köszönöm szépen a meghívásukat.
Lovasberény történetének jelentős formálója volt a gróf Cziráky család. Nekik volt köszönhető, hogy megépült – velünk szemben – a kastély épülete, ahol angol kertet, dísz-tavat és dísz-halmokat hoztak lére, az 1800-as évek közepére.
A Cziráky családon kívül, jelentős volt Cserty József református tanító jelenléte is a településen, aki gondolkodásával, a berényi emberek számára a szülőföld szeretetének, fejlesztésének és fejlődésének szükségszerűségét tanította, aki két alkalommal is országgyűlési képviselőjelölt volt.
Adataink szerint, a jelen épület, amelyből a Látogatóközpont kialakításra került, tulajdonképpen a gróf Czirákyak intézője számára épült. Az intéző volt a felelős azért, hogy az uradalomban és a faluban minden ékesen és szép rendben történjen…
A Látogatóközpont elkészültével egy olyan feladatkör is együtt jár, amely Lovasberény településének és a Cziráky kastélynak az újra megszépülését hordozza magában. Ennek a lehetősége meg van ezen a településen, hiszen nem véletlen, hogy Magyarország zenekultúráját éveken, évtizedeken át meghatározó operaénekes, Operaház igazgató, Ütő Endre és felesége Lenke is itt talált megnyugvást és alkotási ihletet.
/Örömmel köszöntelek körünkben Lenke./
Hasonló érzést fogalmaz meg a közeli település költő szülötte, Vajda János is, aki így ír:
„Odabenn a mély vadonban,
A csalános iharosban,
Félreeső völgy ölében,
Sűrű árnyak enyhelyében:
Ó, milyen jó volna ottan,
Abban a kis házikóban,
Élni, éldegélni szépen,
Békességben, csöndességben!
Nem törődni a világgal,
A világ ezer bajával.
Meggondolni háborítlan,
Ami immár közelebb van…”
Ezt a békességet és megszépítő csendet, vagyis ezt a csodás világot tapasztalhatják meg azok is, akik majd ide látogatnak a településre és Lovasberény erdeibe.
És ebbe a dolgos, de mégis idilli világba rondított bele a szocializmus pusztítása, a múltat végképp eltörölni mentalítása, amelyet majdnem sikerre is vittek.
Nem véletlen hát, hogy 2010 óta több program lehetséges megvalósulásának helyszíneként említették, említettük ezt a helyszínt.
Szerepelt a Wesselényi, majd később Kincsem lovasprogram központi helyeként, a Nemzeti Kastélyprogramban, a Pannónia Szíve programban és most a Bicske Székesfehérvár valamikori vasúti szárnyvonal újra élesztését célzó MÁV fejlesztés kapcsolódó helyszíneként.
A ma megnyitásra kerülő látogatóközpont azonban rámutat egy új lehetséges felelős partner bevonásának lehetőségére a Földművelési Minisztérium és a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. személyében. A teljes felújítás 6 milliárd forintot is meghaladó összköltsége egyértelműen alátámasztja a Pannónia Szíve területfejlesztési koncepció fő rendező elvét, lépésről lépésre kell haladjunk, minden lehetséges jószándékú partnert be kell vonnunk. A Magyar Állam és az Önkormányzat, mint tulajdonosok, a Magyar Turisztikai Ügynökség, de megítélésem szerint a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. is lehet ilyen.
Ahogyan e Látogatóközpont is jó bázis lehet a Pannónia Szíve és a Velencei tó és környéke szépségeit kereső turisták számára is.
Hogy megvalósult ez a létesítmény, az nem kis munka volt, hiszen az épület teljes felújítását, az aljzat szigeteléstől a falazatok átstrukturálásán át, a villamos- és vízvezetékek teljes cseréjén keresztül, a nyílászárók cseréjéig, a fűtésrendszer korszerűsítését beleértve, kellett elvégezni.
Itt kell megköszönjem Magyarország Kormányának, hogy az összességében 93 millió forintos tőkeemelés szinte teljes egészében biztosította a lehetőséget az erdészeti irodaépület 35 milliós, a Látogatóközpont kialakításának 52 millió forintos beruházásához, valamint a 10 millió forint értékű épületbontásokhoz és tereprendezéshez.
Részemről is kijár a dicséret a Sziklafal Kft. munkájáért, melyet a szépen kialakításra kerülő Látogatóközpontban végzett és az erdészeti irodaépület felújítását végző Közmű Alagút Zrt-nek, a szintén szép és látványos munkáért.
Meggyőződésem, hogy mindez nem volt hiábavaló, mert a pihenni vágyó emberek itt valóban nyugalmat és békességet találnak és megérthetik, miről is fogalmaz Wass Albert e képpen:
„Gondoltál-e már arra, hogy milyen csodálatos a világ? Mennyire egész és mennyire tökéletes minden, amit nem az ember alkotott? Nézz meg egy virágot! A legegyszerűbbet: nézz meg egy hóvirágot! Honnan tudja meg bent a föld alatt, hogy odakint már elment a hó s az ágak könnyező rügyein cinkék hintáznak a napsütésben? Nincs telefonja, rádiója sincsen, mégis értesül arról, hogy mennyire haladt a világ a tavasszal. Hideg föld öleli még a gyökeret, de már megindulnak benne az élet nedvei és moccan a csíra. Felüti kis zöld fejét a nyirkos falevelek alól. Kinő a szár, utána futnak a levelek. Zöldek. A föld nedvei összetalálkoznak a napsugárral és zöldre festik a hajszálereket. Aztán kinyílik a szár, kifeslik a bimbó, előkacag a virág. Kacag. Szinte hallani lehet. Nézd meg jól, milyen szép! Milyen szép és milyen tökéletes. Ember-művész nem alkotott még hozzá foghatót, csak másolt. Egy láthatatlan nagy művész keze dolgozik körülötted.”
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!